April 13th, 2011

Techspring

Filed under: Events — Ondřej Válka @ 08:58

Nedelejte firmu pro investora ale pro zisk, protoze kdyz ji neprodate, zustane vam firma. A neprodate papir s napadem. Dejte do toho svuj cas (a penize).

Vcera v Olomouci probehl prvni Techspring, pravidelne mesicni setkani lidi kolem Webu, byznysu i designu. Po prednasce Martina Krudence, zakladatele eStranky.cz nasledoval velmi prijemny pokec s temi, co zustali v lokale. Secteno podtrzeno: vyborne zorganizovana akce s lidmi, kteri maji co rict.

Par poznamek z Martinovy prednasky o tom, jak vznikaly eStranky.cz (trosku si nad tim zapremyslejte a ctete mezi radky):

 • eStranky.cz vznikly z potreby mit misto na fotky deti (jinak se venoval realitam). Martin tedy designoval pro sebe (a pro manzelku, ktera pak byla ultimatni tester). Resily skutecny problem lidi. Nebyl to priblbly start-up odtrzeny od reality.
 • Bylo zazemi (programovani, servery, nejake zkusenosti s podnikanim na Webu). Puvodne chtel Martin projekt udelat a prodat, protoze se venoval (a venuje) realitam.
 • Prestoze je CR je mala, lidi nejsou zvykli platit a eStranky.cz jsou nejdrazsi “webhosting” na trhu, tak maji spokojene platici uzivatele, protoze pro ne ten produkt resi jejich problem. Konkurence umoznila udelat si predstavu o tom, jestli je trh a na co jsou lidi zvykli (co uz pouzivaji).
 • Martin neni geek a dokazal se tim padem oprostit vic od toho, jak vnimaji WWW stranky profici (ne, gigabajty ani hostingy nechceme…) a dostat to k lidem. Dve veci, na kterych si Martin zakladal, byly spustit to bez chyb (a nejen proto, ze uz existovala konkurence) a mit pekne sablony. Tou dobou bloguje.cz nebo blog.cz je proste nemely tak pekne a byla to tim padem i silna konkurencni vyhoda. eStranky.cz take neobsahovaly zadne otravne pruhy aplikace ala “tady je WordPress”. Uzivatele zkratka meli pekne vlastni stranky.
 • Telefonicka podpora (i pro neplacene ucty) se vratilo na opravach chyb a lepsi produktu, ktery “lidi otestovali a nahlasili chyby”.
 • Prime naklady na spusteni eStranek.cz byly cca 300tis., rozlozene do cca 1,5 roku vyvoje.
 • Registraci od pocatku eStranek je cca 750 tis., ale jsou v tom zahrnuty mrtve (tj. smazane) a neaktivni ucty. Aktivnich uzivatelu maji kolem 100 tis. (a to je to, co taky Martin poklada za dulezite). Mesicne pak pribude cca 15 tis. novych registraci.

Souvisejici clanek o dnesnim pokrivenem svete start-upu: Dear Startup World: Chill the Fuck Out.

5 Comments

 1. Josef Richter

  Díky za fajn zápisky!

  Ještě bych doplnil dvě poznámky z přednášky a z následné diskuse, co mě zaujaly:

  - těch 300 tisíc na vývoj nebylo jednorázově, ale rozloženo do cca 1,5 roku vývoje. Navíc Martin nebyl ani programátor, ani designer, takže si musel veškerou práci zaplatit externě. A v neposlední řadě dnes existují nástroje a technologie, díky kterým lze takový projekt vytvořit rychleji a levněji.

  - je dobré mít plán B (a plán C). U eStránek to bylo b) příjem z reklamy c) prodat tu technologii hostingové firmě.

  April 13th, 2011 at 09:32
 2. Tomáš Loun

  Díky za zápis a organizátorům za fajn akci,těším se na další!

  April 13th, 2011 at 09:49
 3. Filosof

 4. Luděk Černocký

  Hezky shrnuto!

  Jenom bych dodal, že těch registrovaných uživatelů máme měsíčně cca. 10 tisíc (ano, klesá to..což je logické už jen díky počtu domén, které je možné zaregistrovat atd.) a že číslo 2 miliony RU/měsíčně je počítáno jen z uživatelů bez vlastní domény II. řádu: a těch máme asi 3000 a jsou to vždy platící uživatelé, kteří mají poměrně větší návštěvnost než uživatelé zdarma. Což je vlastně trošku oprava Martinova “jsme nejdražší webhosting”, čím myslel spíše “registrátor domén” – protože si myslíme, že jsme vlastně stále hodně levní co se placených programů týče (a zdražovat..nechceme:D), ale u domén je v tom započítán komfort pro uživatele (=naše starosti navíc).

  Těším se na další Techspring a jsem zvědavý, kdo se objeví:)

  April 13th, 2011 at 10:00
 5. Kerim

  Super. Bude video?

  April 13th, 2011 at 22:16