April 1st, 2011

Jak studuji

Filed under: Know-how — Ondřej Válka @ 09:20

Mám rád knihy, protože se soustředí na dané téma a jdou do hloubky. Vetšinou jsou taky zárukou toho, že je autor znalý problematiky (když už o něčem píše knihu).

Ne vždycky si ovšem můžete můžete dovolit přečíst celou knihu na téma. Někdy vás tlačí čas, jindy potřebujete udělat rychlý research k projektu. A pak je tu samozřejmně každodenní problém informačního přetížení — mnoho, často nesouvisejících, informací.

Osobně mi pomáhá odkládat zajímavé informace a později je shlukovat do nějakých tematických celků. Dělat si výpisky z přednášek, kde jste byli. Výpisky z knih které jste četli. Podobně to dělá třeba Relpost nebo Luke Wroblewski (čtěte jeho zápisky z konferencí An Event Apart nebo pravidelné pondělní shrnutí Data Monday). Mimochodem zrovna Lukův blog je jeden z těch, které opravdu stojí za to číst.

K projektům: pokud děláte research, snažte se ho nějak vizuálně zachytit. Ne jen jako seznam odkazů (už jen proto, že research z webu je samozřejmně jen jeden z mála způsobů). Já třeba používám klasické prezentace. Vzniklá PDFka se jednak snadno posílají klinetům a druhak jsou docela dobře znovupoužitelné.

Co je ale možná největší přínos takového zachycování informací, že se po měsíci ohlédnete a řeknete si: toto jsem nastudoval. Bez debat a dohadů o tom co umíte nebo neumíte vás prezentují jasné a nezvratné výsledky.

A vidíte to nejen vy, ale především všichni, kteří se o vás zajímají (ať kolegové nebo klienti).

1 Comment

  1. Josef Richter

    Zápisky jsou hodně užitečná věc, to je pravda. Ještě se mi osvědčilo dělat si zápisky způsobem, jako bych to podle nich pak chtěl vysvětlit někomu dalšímu. Nebo je ideálně rovnou ztělesnit do blogpostu.

    Ale funguje to i mentálně. Po přečtení kapitoly si v hlavě urovnat, jak bych tu kapitolu sesumíroval a povyprávěl někomu z kolegů, aby to rychle pochopil – to funguje super a nic to nestojí :-)

    April 1st, 2011 at 13:45