October 7th, 2010

WebExpo 2010: Den zúčtování

Filed under: Events — Ondřej Válka @ 09:37

Krutopřísné, místy až démonicky skvělé. Jen mi to přišlo letos nějaké krátké a rychlé. Ani nebyl čas si se všemi pořádně popovídat. Tak snad napřesrok!

Přednášet na WebExpo byla velká pocta a silný zážitek. Cílem naší přednášky bylo předat nadšení z myšlenky Responsive Web Design, což se doufám povedlo.

Velký dík patří nejen Danovi Srbovi (v roli editora), Vaškovi Stoupovi (v roli investora) a Lukáši Churému (v roli soft-skills poradce) ale především Honzovi Sládkovi, bez kterého by přednáška nevznikla a se kterým jsem do toho mohl jít.

A díky za skvělé fotky od Dušana ŠimonovičeHonzy Martínka.

Poznatky z přednášení

 • Jistotu mi při přednášení dodává pohyb. Uklidňuje mne to. To samé však nemůžu říct o Honzovi, kterého moje tanečky notně znervózňovaly. Holt přednášet ve dvou je úplně jiné, než přednášet sám.
 • Pokud nevíte, co s rukama, pořiďte se dálkové ovládání a držte se ho.
 • Připravit dobrou přednášku vezme moře času. Pěkné slajdy proto nejsou na škodu, protože zesílí vnímání předávané informace. Navíc je to často jedinné, co po přednášce zbude. Připojte i poznámky k přednášení a rázem máte ze slajdů velmi pěkný článek.
 • Tréninku není nikdy dost. Je dobré si přednášku několikrát kompletně vyzkoušet, změřit si čas, zaměřit se na problémy s vyjadřováním nebo gestikulací. Trénovali jsme dvakrát, ale doporučuji rozhodně vícekrát (myslím si, že pětkrát je optimální).
 • Přednáška je může být velká show. V takových případech použijte tzv. obrázkové slajdy a hlídejte si načasování při přepínání slajdů. Mít takových slajdů hodně je skvělé, ale může klást to vyšší nároky na synchronizaci se slajdy.
 • Nebojte se, máte-li co říct. Pak už potřebujete jen trénovat.

Organizace akce

Nejel jsem se na WebExpo najíst a napít. Nicméně výtky mnohých zcela chápu.

Na viděnou

6 Comments

 1. Jakub Vrána

  Nacvičování doporučuje prakticky každý a zdá se, že se proti tomu nedá nic namítnout. Já mám ale přesně opačnou zkušenost – když něco vykládám podruhé v tom samém týdnu, tak to je sice rychlejší, ale podle mě je tomu hůř rozumět. Nejde o to, že bych mluvil rychleji, ale v povídání dělám zkratky, které mi přijdou samozřejmé, ale posluchačům mohou uniknout. Neškodí, když se přednášející i na pódiu nad něčím zamyslí nebo trošku improvizuje. Podle mě to jednak dělá přednášku zajímavější a jednak to pomůže udržet podobnou rychlost běhu myšlenek přednášejícího a publika.

  Proti vyzkoušení měsíc předem nenamítám nic, s takovým předstihem to ale zvládne málokdo.

  October 7th, 2010 at 14:28
 2. Pepa Richter

  Přiznejte se, že jste to trénovali v sedě? :-) Bylo super jak Ondřej začal chodit a Honza z toho byl úplně vyděšenej :D

  Jinak výborná přednáška, spousta „očí otevírajících“ čísel, šokující zjištění kolik lidí nezná Zeldmana a slajdy k sežrání (vlastní vektory?). Díky za ni.

  October 7th, 2010 at 14:51
 3. Erythros

  Vaše přednáška patřila mezi ty lepší na WebExpu. Seděl jsem sice až za polovinou, čili jsem na přednášející zase až tak dobře neviděl, ale rozhodně jste se mi líbil více Vy než pan Sládek. Pravděpodobně to bylo tím, že jste se po pódiu pohyboval, gestikuloval rukama, ale také bezpochyb tím, že jste na sobě měl upnutější a reprezentativnější košili, která vám dodala přísnějšího vzhledu. Tento obrázek trochu kazil fakt, že jste se nespojoval s publikem přímým pohledem do očí. Vypadalo to trochu zakřiknutě, což se neslučovalo s jinak dominantní pozicí v přednášce.

  Přednášející by měl mít buď perfektní přednášku, nebo být showman, nebo nejlépe obojí dohromady. Z vaší přednášky si pamatuji, že bych měl vyzkoušet vytvářet weby s úpravou rozložení a designu podle velikosti okna prohlížeče. Což jsem doposud dělal pouze pro klasický počítač a mobilní zobrazení. Ve svém dalším snažení podle potřeby zahrnu i jiná rozlišení a účely. Bylo toto cílem vaší přednášky? Ano? Můžete si pogratulovat. Já gratuluji vám. Ne? Tak co, prosím, bylo?

  Kolikáté vystoupení před publikem to pro vás bylo? Jak dlouho jste připravovali tu prezentaci? Já jsem zatím těch pár přednášek, co jsem dělal, nikdy nepřipravoval dopředu z pohledu mluveného slova. Vždy jsem strávil několik dní vytvářením prezentace a přitom si v hlavě skládal harmonogram. To mi stačilo. Zase jsem ale nepřednášel před tak velkým sálem.

  October 7th, 2010 at 21:36
 4. Ondřej Válka

  Az tolik zkusenosti zatim nemam, takze, Jakube, muzu asi jen souhlasit. Trenovali jsme, Pepo, ve stoje, ale jen jednou. V sede potom asi dvakrat, ale to proste neni ono.

  Cilem prednasky bylo presne ukazat, jak je dnes dulezite navrhovat pro ruzna rozliseni nebo zarizeni a strucne predvest jak tuto praci Media Queries usnadnuji.

  Priprava mluveneho slova je podle mne dulezita. Procvicit si par vet, ktere by clovek pouzil, pripravit si zakladni stavebni kameny projevu s tim, ze vysledek se uvari az na podiu.

  S tim, ze by prednaska mela byt show souhlasim. Mame s Honzou jiste jeste co ucit (pro mne to bylo celkem 3. vystoupeni). Diky za konstruktivni kritiku.

  October 11th, 2010 at 18:27
 5. Ondřej Válka

  Jinak vektory jsou vlastni tvorba. Zabralo to asi pul hodinky. Odkaz k jejich stazeni najdes v predchozim clanku.

  October 11th, 2010 at 18:29
 6. Jan Sládek

  Pro mě to bylo asi 4. větší vystoupení. Jinak souhlas k přípravě.

  Jakube, mám zkušenost, že se mi lépe mluví když vím co chci říct a už jsem to cvičil, s rychlostí mám stejně problém i když jedu z fleku. Ale pracuju na tom. :)

  October 12th, 2010 at 21:20