October 26th, 2010

Ignoruji trendy – jsem spatny designer?

Filed under: Essays — Ondřej Válka @ 08:02

Obcas se lidi ptam na nazor a oni mi odpovidaji. Vcera to byl Pavel Macek.

Moje otazka

Design UI na Webu podleha trendum. Frci sum, jemna tlacitka a prechody, komunita sjizdi Dribbble. Neprilis mych navrhu ovsem oplyva takovymi prechody, vylestenymi veci atd., protoze to nepovazuju za stezejni. A stale vice kolem sebe vidim spickova UI, ktere rozhodne “trendy” nejsou. Jsem spatny webdesigner? Znamena prizpusobeni se (platforme) Webu prijeti aktualnich trendu? Proc se prizpusobit? A kdy si razit svou?

Pavlova odpoved

Design UI (na jakékoliv platformě) podlehá trendům. To je prostě fakt. Nemusí to být ale špatně. Základem trendu je totiž většinou nějaká dobrá myšlenka, nápad. Např. šum: Přechody v odstínech šedi jsou často obětí rozpásování, kdy místo plynulého přechodu, jsou pásy. To je díky špatné kvalitě vykreslení, monitorů. Šum toto do jísté míry potlačí. A pak, pro lidské oko není příliš obvyklé vidět naprosto neporušenou čistou plochu, takže použití šumu (smrtelníkem nepostřehnutelného) vytvoří přirozenější dojem.

Jakmile tento objev začne používat více designérů, pomalu se ztrácí původní důvod a vzniká trend. To ale neznamená, že je šum pouze trend. To samé platí pro přechody, použítí detailů na tlačítkách apod. Důležité je, že když tyto prvky nepoužiješ a tvoje cílová skupina po tom neprahne (jejich zájem neutrpí absencí těchto prvků), pak neděláš nic špatně. Navíc, trendy vznikají tak, že někdo začne dělat něco jinak.

Rozhodně je nejlepší se prizpůsobit platformě. Nemyslím jejím trendům, ale jejím omezením (vysoký kontrast prvků pro obrazovky telefonnů kvůli dennímu světlu apod.). Pak až přichází na řadu trendy, preference cílové skupiny a tvoje preference. Ať si říká kdo chce co chce, podle mě jsou důležité i preference designera a jeho vlastní styl. To číní produkt jedinečným a osobitým. Ale zase platí, s mírou…

A poslední moudro: za trendy (ať se to zdá jakkoliv zvláštní), leží vždy nějaké logické vysvětlení. Špatným designerem se stávám, když tyto věci ignoruju. A už je jedno jestli je ignoruju, zatím co trend používám nebo ne.

Diky, Pavle!

3 Comments

 1. Katerina Skotalova

  Podle me je jasny, ze vrhat ze bezhlave na trendy je blbost, ale myslim ze se dost vyplaci je sledovat, premyslet o nich a pripadne si z nich neco vzit.
  Ignorace podle me neni ten nejlepsi pristup.

  October 26th, 2010 at 11:06
 2. Dalibor Šimáček

  Ignorovat cokoliv, co může mít smysluplné využití (jako právě mnoho trendů v designu), je nesmysl. Pro trendy platí poučka jako pro další věci (např. vzory), že je nemá smysl použít, pokud nepochopíme jejich účel nebo účinek.

  “Znamena prizpusobeni se (platforme) Webu prijeti aktualnich trendu? Proc se prizpusobit? A kdy si razit svou?”

  Přizpůsobit se webdesigner má uživateli a jeho očekávání od webu. Pokud je některý trend natolik silný, že uživateli usnadňuje práci s webem, není důvod s ním nezkusit pracovat. Razit svou asi má smysl, když jsme přesvědčeni, že naše řešení přinese uživateli víc než nějaký trend.

  Dalším trendem už celkem dlouho je diakritika, obzvlášť v nadpisech a textech článků :)

  October 26th, 2010 at 13:22
 3. Jan Sládek

  Ty jo, Pavle, čím víc tě poslouchám, tím víc s tebou chci spolupracovat na nějakém projektu. ;)

  October 26th, 2010 at 13:47