July 20th, 2011

Video: Jak způsobit UX

Filed under: Talks — Ondřej Válka @ 10:02

Video z mé přednášky o procesu návrhu digitálního produktu a klíčových rolích, které v něm vystupují.

June 24th, 2011

Jak způsobit UX

Filed under: Talks — Ondřej Válka @ 14:11

Včera v Olomouci proběhl třetí Techspring – setkání lidí od webdesign a byznysu kolem něj. S Jirkou Sekerou jsem přednášel o tom jak navrhnout digitální produkt. Přikládám slajdy (především jako opakování pro účastníky, samy o sobě nejsou úplně přínosné).

Návrh digitálního produktu stojí na disciplínách, které je nejlepší nastudovat v knihách. Ty obory (resp. fakta, ze kterých vycházejí) nestárnou a proto je lepší neobjevovat kolo v článcích na Internetu. Hned potom je důležité sledovat lidi a chodit na akce (vizte např. seznam záznamů přednášek z nejrůznějších konferencí). Něco málo doporučuji ve slajdech, takže: ptejte se, protože nejlepší je doporučit konkrétně (nejlépe v komentářích nebo mailem).

April 15th, 2011

Detaily, na kterých (ne)záleží

Filed under: Essays — Ondřej Válka @ 08:48

Každý krutopřísný designér ví, že na detailech záleží, protože detaily tvoří celek. Ale co to vlastně jsou detaily? Na jakých detailech záleží?

V březnovém čísle .net magazine se objevilo krátké zamyšlení nad smysluplností Dribbble, doplněné o asi 15 názorů kolemjdoucích profíků (Whitney Hess, Aaron Gustafson, Elliot Jay Stocks atd.). Kromě polemik o tom, zda Dribbble vytváří jen nic nepřinášející buzz a spousta jeho uživatelů v něm nachází jen vlastní promo postováním hotových věcí, se objevil trefný názor Andyho Budda, se kterým se ztotožňuju a myslím si, že největší problém Dribbble je právě toto:

My one concern is that by focusing purely on the aesthetics we run the risk of propagating the myth that design is all about ornamentation and not problem solving.

Příklad: e-maily od Twitteru

Mám rád infografiky a vizualizace. Myslím si, že je to jedna z oblastí designu, který ho správně ukazuje jako užitečný obor, sloužící běžným lidem.

Kdo používáte Twitter a chodí vám maily o každém novém followerovi, víte, že v mailu je vždy takhle nějak vyjádřeno, koho váš nový follower sleduje, kdo sleduje ho anebo koho followujete jak vy, tak on.

A mně prostě přijde, že se to špatně čte a vnímá. Střídají se tam vždycky dvě z těchto tří druhů informací a nikdy nevím, která je která. Napadlo mne, zkusit to vyřešit pomocí malé infografiky. Takové, která usnadní pochopení těchto informací.

Kdyby ve Twitteru chtěli vylepšovat e-maily, můžou přeleštit barvy a vyladit typošku. Nebo se můžou podívat na to, jak lze podpořit předávané informace, aby se vnímaly snadněji. Řešme detaily na všech frontách. Ne jen na vizuální úrovni.

Informace zasazené do kontextu se vnímají lépe a radostněji. Podobně se například používají malé grafy pro vyjádření výsledků hlasování.

April 13th, 2011

Techspring

Filed under: Events — Ondřej Válka @ 08:58

Nedelejte firmu pro investora ale pro zisk, protoze kdyz ji neprodate, zustane vam firma. A neprodate papir s napadem. Dejte do toho svuj cas (a penize).

Vcera v Olomouci probehl prvni Techspring, pravidelne mesicni setkani lidi kolem Webu, byznysu i designu. Po prednasce Martina Krudence, zakladatele eStranky.cz nasledoval velmi prijemny pokec s temi, co zustali v lokale. Secteno podtrzeno: vyborne zorganizovana akce s lidmi, kteri maji co rict.

Par poznamek z Martinovy prednasky o tom, jak vznikaly eStranky.cz (trosku si nad tim zapremyslejte a ctete mezi radky):

  • eStranky.cz vznikly z potreby mit misto na fotky deti (jinak se venoval realitam). Martin tedy designoval pro sebe (a pro manzelku, ktera pak byla ultimatni tester). Resily skutecny problem lidi. Nebyl to priblbly start-up odtrzeny od reality.
  • Bylo zazemi (programovani, servery, nejake zkusenosti s podnikanim na Webu). Puvodne chtel Martin projekt udelat a prodat, protoze se venoval (a venuje) realitam.
  • Prestoze je CR je mala, lidi nejsou zvykli platit a eStranky.cz jsou nejdrazsi “webhosting” na trhu, tak maji spokojene platici uzivatele, protoze pro ne ten produkt resi jejich problem. Konkurence umoznila udelat si predstavu o tom, jestli je trh a na co jsou lidi zvykli (co uz pouzivaji).
  • Martin neni geek a dokazal se tim padem oprostit vic od toho, jak vnimaji WWW stranky profici (ne, gigabajty ani hostingy nechceme…) a dostat to k lidem. Dve veci, na kterych si Martin zakladal, byly spustit to bez chyb (a nejen proto, ze uz existovala konkurence) a mit pekne sablony. Tou dobou bloguje.cz nebo blog.cz je proste nemely tak pekne a byla to tim padem i silna konkurencni vyhoda. eStranky.cz take neobsahovaly zadne otravne pruhy aplikace ala “tady je WordPress”. Uzivatele zkratka meli pekne vlastni stranky.
  • Telefonicka podpora (i pro neplacene ucty) se vratilo na opravach chyb a lepsi produktu, ktery “lidi otestovali a nahlasili chyby”.
  • Prime naklady na spusteni eStranek.cz byly cca 300tis., rozlozene do cca 1,5 roku vyvoje.
  • Registraci od pocatku eStranek je cca 750 tis., ale jsou v tom zahrnuty mrtve (tj. smazane) a neaktivni ucty. Aktivnich uzivatelu maji kolem 100 tis. (a to je to, co taky Martin poklada za dulezite). Mesicne pak pribude cca 15 tis. novych registraci.

Souvisejici clanek o dnesnim pokrivenem svete start-upu: Dear Startup World: Chill the Fuck Out.

April 12th, 2011

Topic tips: talks and podcasts

Filed under: Inspiration — Ondřej Válka @ 07:34

Recent (well, kinda) talks and podcasts I find inspiring.